Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Obyvatelé Podbořánek jsou proti rozšiřování golfového hřiště
Obyvatelé Podbořánek jsou proti rozšiřování golfového hřiště
Wednesday, 14 February 2007
Obyvatelé Podbořánek na Rakovnicku protestují proti rozšíření golfového hřiště plánovaném místní společností Golf Park. Obávají se mimo jiné zásahu do svého soukromí a rázu místního životního prostředí. Proti projektu, který je ve fázi zadání územního plánu, sepsali petici, kterou dali k dispozici médiím a úřadům. "Stejně jako ostatní rekreanti jsem si Podbořánky vybral kvůli krajinnému rázu a klidu, hřiště však přiláká turisty a omezí pohyb místních lidí," řekl ČTK jeden z organizátorů petice, herec Roman Zach.

Petici, která protestuje proti tomu, že by Podbořánky měly být ze dvou třetin obklopeny pozemkem golfového hřiště, již podepsalo zhruba 350 lidí. Samotné Podbořánky spadající pod obec Jesenice mají přibližně 40 obyvatel, převážně rekreantů. Starosta Jesenice Petr Sunkovský rozšíření golfového hřiště ze současných devíti na 18 jamek podporuje, slibuje si od toho mimo jiné zvýšení turistické atraktivity obce a zvýšení jejích příjmů. 

"O petici budeme jednat na zastupitelstvu," sdělil Sunkovský po dnešním setkání s veřejností před zahájením zjišťovacího řízení. Obyvatelé z okolí golfového hřiště vyjádřili na dnešním setkání zejména obavy z možného ohrožení místní přírody a volného pohybu v místech rozšiřování jeho plochy. Také upozorňovali na znečišťování okolní přírody hráči.

"Ze zkušeností s golfovými hřišti vyplývá, že bývají zpestřením zoologie i botaniky a hřiště v Podbořánkách nemá vliv ani na kvalitu a množství spodních vod," sdělila Gabriela Licková, zástupkyně společnosti MISOT zpracovávající podklady o vlivu stavby na životní prostředí.

Podle Zacha organizátoři petice nepočítají s přerušením záměru rozšíření stavby, ale hodlají celý proces alespoň zkomplikovat a dosáhnout dílčích kompromisů. "Měli bychom se zde společně naučit žít jeden vedle druhého jako sousedé," podotkl manažer golfového klubu Luděk Muller.

Výstavba golfových hřišť naráží na problémy i jinde. Například některým obyvatelům Vysokého Újezdu na Berounsku vadí plánovaná výstavba golfového hřiště a 720 rodinných domů, které mají vzniknout na okraji historické obce. Proti těmto plánům investiční společnosti ICKM se postavilo občanské sdružení Školní sad.

První golfové hřiště a klub v Česku vznikl přes 103 lety v Karlových Varech. Ve středních Čechách existují například golfové kluby a hřiště v obcích Mstěnice, Poděbrady, Benátky nad Jizerou, Stará Boleslav, Karlštejn, Konopiště, Beřovice, Líšnice či Štiřín.

Zdroj: ČTK
 
< Předch.   Další >